Круте доповнення до вчорашньої статті. Дякую підписникам! Для цього і ведеться цей бложик. Коментуйте більше, якщо вам заходять думки та ідеї. Мені приємно.
Я вже писав про піраміду Пола Грема, як вести дискусії. Це можна додати в скарбничку — про те, як нами маніпулюють. І це стосується не тільки релігії, а майже будь-якої комунікації.
Чайник Рассела, який іноді називають Небесним чайником або Космічним чайником – аналогія, яку вперше використав філософ Бертран Расселл (1872–1970) з наміром спростувати неспростовні твердження релігії. Аналогія демонструє, що тягар доведення має покладатися на того, хто висловлює неспростовні твердження, а не на його опонентів.
Оригінальний текст Рассела
Якби я припустив, що між Землею і Марсом є порцеляновий чайник, який обертається навколо Сонця по еліптичній орбіті, то ніхто не зміг би спростувати моє твердження, особливо якщо я завбачливо додам, що чайник занадто малий, щоб його виявили навіть наші найпотужніші телескопи.
Але якби я далі сказав, що оскільки моє твердження не може бути спростоване, то людському розуму сумніватися в ньому неприпустимо, мої слова цілком справедливо вважали б дурницею. Проте, якби існування такого чайника стверджувалося в стародавніх книгах, подавалося кожної неділі як свята правда і насаджувалося в уми дітей у школі, сумнів в його існуванні став би ознакою ексцентризму і привернув би до скептика увагу психіатра в добу просвіти або інквізитора в більш ранню епоху.
Подібні аналогії
Астроном Карл Саган у книзі ”Світ, повний демонів” запропонував у якості прикладу критичного мислення аналогію про дракона у гаражі. Розглядається гіпотетична ситуація, де Саган стверджує, що у його гаражі живе дракон, але на прохання переконатися особисто відповідає, що дракона неможливо помітити.
У чому ж різниця між невидимим безтілесним драконом, від вогню якого немає жару, та відсутністю дракона? Якщо неможливо довести, що моє твердження хибне, не існує такого експерименту, який це твердження спростує – яку вагу мають мої слова про існування дракона?
Який можна зробити головний висновок. Доведення тези лежить на тому, хто її каже. Це на задача опонента. А як ви вже знаєте, тезу яку неможливо доказати, неможливо і спростувати. Особливо, якщо це просто думки або тлумачення якихось текстів. Як у випадку зі свідками єгови.
Такий шлях! Всім мир!
+ Матеріали. Сервіси. Підписка. Для квантового стрибка та виходу в космос.
Книга – Максимальна ефективність. Ключ до здорового, щасливого та продуктивного життя. А не так як зараз.
Телеграм канал – Антивірус для мозку. Ментальне здоровʼя на максималках
Телеграм канал — Ахуенні Переконання
САМИЙ ефективніший в світі тренажер для вивчення іноземних мов Words. [ 100% результат. 100% – гарантія. Перший місяць – Безкоштовно! ]
Матеріали для продажників [ в розробці ]
Матеріали з маркетингу [ в розробці ]
>> Отримати відповідь на питання, яке вас цікавить
Підписатися в Телеграмі [ там ділюсь короткими думками, музикою та анонсами статей ] , Ютуб [ тут різними корисними відосами ] та x.com
Було корисно та цікаво – підпишись, поділись та перешли друзям!