Тривожна епідемія низького тестостерону у сучасних чоловіків

Cьогодні ми зіткнулися з дивовижною, вражаючою, що шокує свідомість, незбагненною і неусвідомленою – іноді мені здається, магічною – епідемією надзвичайно низького рівня тестостерону у сучасних чоловіків. На мою особисту думку, це питання має цікавити всіх – не лише чоловіків, а й жінок, і дітей, про це мають говорити абсолютно всі. Усі, хто можуть говорити. Політики повинні обговорювати це питання щонайменше не рідше, ніж глобальне потепління чи будівництво третього храму.

І, можливо, вам зараз здається, що я перебільшую, нагнітаю хмари, гіперболізую і просто несу нісенітниці. Але зараз ми розглянемо кілька досліджень, які по-хорошому повинні вас добряче збадьорити, а може навіть налякати. Зокрема, у нас є досить показове і нещодавно опубліковане дослідження, яке вивчало рівень тестостерону у величезній вибірці – 100 тисяч ізраїльських чоловіків у період між 2006 і 2019 роками.

Отже, з цього дослідження ми знаємо вражаючий факт, справді вражаючий. Сучасний 22-річний чоловік, тобто на піку свого тестостерону, має такий самий рівень тестостерону, як 37-річний чоловік у 2006 році. Я спеціально зробив невелику драматичну паузу, щоб ви могли осмислити те, що я щойно сказав. Можливо, ви не розбираєтеся в усіх цих цифрах, тому я скажу інакше. За 13 років рівень тестостерону знизився на 20 відсотків. 20 відсотків за 13 років.

Але проблема в тому, що ми бачимо цей тренд не лише в Ізраїлі, а й по всьому світу. У нас є цікаві дослідження зі США на 4000 чоловіків. Отже, з цього дослідження ми знаємо, що в 1990-х роках середній рівень тестостерону становив 605 нг/дл. А в 2016 році він уже був 451 нг/дл. Тобто за цей невеликий проміжок часу рівень тестостерону впав на 150 нг/дл. Іншими словами, за 17 років тестостерон знизився на 30%. 30% за 17 років.

І, на жаль, це не єдине дослідження з такими цифрами. Зокрема, у нас є досить цікавий рукопис, опублікований у 2007 році, у якому вчені вивчали чоловіків старше 45 років. Виявилося, що з 1987 по 2007 рік щороку рівень тестостерону падав на 1,4%. Уявіть собі такі цифри. Це означає, що за 20 років тестостерон знизився на 34%. За 20 років на 34%.

Зараз я зроблю не дуже наукову річ, за яку мене можуть покритикувати і сказати, що я помиляюся, але я вважаю, що для цілей цього відео це цілком підійде – просто щоб побачити загальні тренди і зрозуміти, з якою швидкістю і в якому напрямку ми рухаємося. Давайте об’єднаємо третє і перше дослідження. Отже, з 1987 по 2007 рік тестостерон упав на 34%. А з 2007 по 2019 він упав ще на 20%. Іншими словами, за останні 30 років тестостерон знизився на 50%. 50%.

І знаєте, чесно кажучи, коли я озвучую ці цифри, мені самому в них не дуже віриться, тому що вони настільки магічні, настільки радикальні, настільки дивовижні, що я не можу дивитися на них без сміху. Це щось дуже дивне. І мене насправді вражає, що ніхто про це не говорить. І справді ніхто про це не говорить. Я не бачу, щоб політики усвідомлювали це питання. Хоча, по суті, ми перетворюємося на інший біологічний вид. Усе, що існує сьогодні, створено завдяки тестостерону. Ну гаразд, ми ще про це поговоримо.

Загалом я хотів сказати, що якби хтось місяць тому прийшов до мене і сказав, що за останні 30 років половина тестостерону в чоловіків просто випарувалася, я б цьому не повірив. Буду з вами абсолютно відвертий. Я б сказав, що це якась наукова помилка, що тут щось не так, хтось помилився в розрахунках, або людина, яка мені це сказала, просто неправильно щось прочитала. Єдина причина, чому я вам це говорю, – я дійсно кілька разів намагався знайти спростування цих наукових даних, і в мене не вийшло.

Це реальний тренд, який ми бачимо всюди, у всіх країнах, у державних даних, у даних приватних клінік тощо. Це те, що дуже важко не помітити, але водночас те, що ми не помічаємо. Привіт, друзі, це Гліб із майбутнього, я тут монтую і мені здалося, що я навів якось мало наукових досліджень. І вам може здатися, що це всі дані, на основі яких я роблю такі радикальні висновки.

Я вважаю, що за останні 120 років, тобто з 1900 року, рівень тестостерону у чоловіків упав приблизно на 78%. І якщо чесно, я не думаю, що це велике перебільшення, виходячи з тих даних, які я бачив і які ви сьогодні переглянули. Я думаю, що 78% – це досить ліберальні цифри насправді. Я вважаю, що падіння цілком може бути набагато радикальнішим.

Тому, почувши ці цифри, не сприймайте їх надто серйозно, це чисто моя спекуляція, я просто припускаю, що це так. На жаль, ми цього не дізнаємося, тому що таких довгострокових досліджень у нас немає і не буде. Але це вказує на певний тренд.

Наслідки низького рівня тестостерону

Але, можливо, ви розвернетеся і скажете: де? Ну яка різниця, що тестостерон падає? Може, це якась еволюційна адаптація? Мовляв, сучасним чоловікам тестостерон не потрібен. Ось він і падає. Це ніяк не відображається на нашому здоров’ї, на нашому сприйнятті життя, на наших досягненнях тощо. На жаль, це не так.

Зараз ми з вами розглянемо кілька дуже важливих корелятів тестостерону, наприклад, якість сперми, а саме кількість сперматозоїдів і концентрацію сперматозоїдів. І на цю тему у нас є досить хороші метааналізи, опубліковані в 2017 році, з яких ми знаємо, що з 1973 по 2011 рік концентрація сперматозоїдів щороку падала на 1,4%. Тобто тут відбувається пряме віддзеркалення того, що відбувається з тестостероном.

Іншими словами, за цей невеликий проміжок часу концентрація сперматозоїдів упала на 52%. А загальна кількість сперматозоїдів знизилася на 60%. Ось я зроблю ще одну драматичну паузу, щоб ви змогли ще раз осмислити те, що я щойно сказав. Тому що це насправді вже дійсно страшні цифри.

Тобто тут ми бачимо пряме відображення того, що чоловік перестає бути чоловіком у біологічному сенсі слова, тобто він перестає виконувати свою єдину біологічну функцію, яка у нього є, а саме продовження роду. Концентрація сперматозоїдів падає по всьому світу. Ну і, звісно, ви можете заперечити, що більша частина досліджень, які я наводжу, стосується західних країн. І ви будете абсолютно праві.

Ми побачимо, що по всьому світу, включно з країнами третього світу, рак яєчок зростає. Чоловіки дедалі частіше хворіють на це страшне захворювання. Чому? Тому що тестостерон виконує захисну функцію в тканинах яєчок. І що менше тестостерону, то менший захист яєчок, і, відповідно, ці тканини піддаються окислювальному стресу тощо.

І ми бачимо, що по всьому світу рак яєчок зростає, причому зростає експоненціально. На жаль. Це найважливіший корелят тестостерону, і ми бачимо з цього кореляту, що не просто тестостерон падає, а разом із ним руйнується вся система, за якою працює чоловічий організм. Також ми можемо подивитися на показники фертильності – ми дуже швидко виявимо, що фертильність так само падає по всьому світу. Ми знаємо, що і в країнах третього світу, і в сучасних країнах фертильність погіршується.

Причому з чоловічого боку значною мірою – не лише у жінок, а й у чоловіків ця функція значно пошкоджена. Також ми можемо сказати про зростання попиту на штучне запліднення, а коли це може бути потрібно? Наприклад, коли сперматозоїди просто не рухаються. Коли вони настільки слабкі, настільки нерухомі, що в них немає жодного бажання проникати в яйцеклітину.

Таким чином, насправді організм сучасних чоловіків каже: не розмножуйся, брате. Ти ведеш занадто неадекватний спосіб життя, твоїм дітям не потрібно існувати. Але люди йдуть наперекір цьому сигналу організму, і вони займаються штучним заплідненням, коли лікар бере випадковий сперматозоїд, поміщає його в яйцеклітину, і в результаті найчастіше народжується дуже хвора дитина.

Ми також бачимо, що в розвинених країнах кількість народжених хлопчиків у відношенні до народжених дівчаток зменшується з кожним роком, а це також є прямим корелятом репродуктивного здоров’я чоловіків.

Наступне, про що я хотів би сказати, і це, мабуть, те, що здасться вам дуже дивним, – це те, що сучасні молоді люди, саме чоловіки, дуже мало займаються сексом, дуже мало займаються сексом. І це є прямим корелятом тестостерону. І вам це може здатися дивним: як так, наші предки більше за нас займалися сексом? Як же так, у них були правила, один партнер на все життя тощо? Так, у них справді був один партнер на все життя, але при цьому сексу в них було набагато більше.

Сучасна людина, попри те, що живе в гіперсексуалізованому світі – куди не глянь, усюди на тебе дивляться голі сідниці, на яке шоу не переключиш, там кожна людина розповідатиме про секс, – попри це, сучасні люди дедалі менше займаються сексом. І це, як я сказав, прямий корелят тестостерону, найпряміший корелят.

Тобто насправді сучасним чоловікам просто не хочеться займатися сексом із жінками, тому що тестостерон для цього занадто низький. І, мабуть, вишенька на торті – це те, що сучасні чоловіки, до слова, цілком справедливо оцінюють себе значно менш мужніми, ніж їхні предки. Зокрема, 65% чоловіків старше 65 вважають себе абсолютно мужніми.

Тобто вони вважають себе справжніми мужиками. І лише 30%, тобто вдвічі менше чоловіків від 18 до 29, вважають себе абсолютно мужніми. Тобто ви розумієте, що сучасний чоловік на піку свого тестостерону відчуває себе менш мужнім, ніж 65-річні дідусі.

Загалом, на які б дані ми з вами не подивилися, ми бачимо, що тестостерон падає, і падає він не просто так – він падає з дуже-дуже серйозними наслідками і падає занадто швидко, щоб ми могли якось на це відреагувати. І загалом це ставить питання про розумність руху нашої сучасної цивілізації, про те, куди ми рухаємося і що ми з собою робимо.

Тестостерон і дофамінова система

Тому справедливо було б зараз запитати себе: що ж, власне, говорить тестостерон? Тестостерон по суті для чоловіка – це його воля до життя. Це його бажання досягати, здобувати, вивчати, розвиватися, йти на ризики, зокрема фінансові, завойовувати жінок, прагнути отримати ресурси, брати участь у соціальному житті, брати участь у політичному житті. Ось що таке тестостерон для чоловіка.

І, звісно, якщо ми бачимо шалене, радикальне, різке падіння тестостерону в популяції, ми абсолютно точно побачимо певний вплив на дофамінову систему сучасних чоловіків. А що це за вплив? Ми обговоримо це прямо зараз.

Перше, про що варто сказати, це те, що у нас є значна кількість досліджень на тваринах, із яких ми знаємо, що тестостерон чинить модулюючий вплив на рецептори дофаміну. Зокрема, він робить деякі рецептори чутливішими. Якщо дуже грубо екстраполювати ці дані на людей, ми могли б сказати, що чоловік із вищим тестостероном має більшу чутливість дофамінової системи, і як наслідок він більш амбітний, він більше прагне досягати певних речей у житті, загалом частіше бере участь у соціальному та сексуальному житті, і в принципі в нього більше волі до життя.

Тобто він отримує набагато інтенсивніше задоволення від простих речей тощо. Також у нас є значна кількість досліджень, які показують, що збільшення тестостерону у тварин збільшує активність дофаміну в мозку. І навпаки, коли активність тестостерону знижується, знижується і активність дофаміну. І я б не хотів занадто зупинятися на даних із тварин, оскільки це не дуже актуально для людей.

Тому, якщо якийсь чоловік бере участь у діяльності, яка стимулює активність дофаміну в мозку, наприклад, веде дуже амбітний спосіб життя чи бере участь у змаганнях, ми могли б сказати, що він також стимулює вироблення тестостерону, принаймні за певних обставин, що ми знаємо з кількох досліджень. Також ми знаємо, що дофамін чинить модулюючий вплив на андрогенні рецептори, що вже є прямим впливом на роботу тестостерону і дегідротестостерону в нашому організмі.

Також ми знаємо, що дофамін регулює вироблення пролактину, гонадоліберину і лютеїнізуючого гормону. Загалом, з якого боку ми б не подивилися, ця вісь взаємозв’язку тестостерону і дофаміну абсолютно точно існує, і ми її дуже добре задокументували, і ми знаємо, що вона досить потужна.

Тому, якщо в популяції дуже різко падає тестостерон, ми можемо бути абсолютно впевнені, що буде певний вплив і на роботу дофамінової системи цієї популяції. І, звісно, нам складно сказати, які саме будуть наслідки такого падіння, але в тому, що ці наслідки будуть, ми абсолютно не повинні сумніватися.

Зокрема, ми зараз знаємо, що низький тестостерон впливатиме на чутливість рецепторів дофаміну в мозку. Це по-перше, а по-друге, коли чоловік бере участь у діяльності, що стимулює дофамін, у нього у відповідь вироблятиметься менше тестостерону, ніж вироблялося у наших предків.

Фактори, що призводять до зниження тестостерону

Тому зараз ми розглянемо кілька факторів, через які у сучасних чоловіків дуже різко падає тестостерон. І одразу скажу, що я говоритиму лише про ті фактори, які ми можемо змінити, або принаймні які може змінити більшість людей. Бо є цілий ряд речей, які, на жаль, поза нашим контролем, як-от забруднювачі, різні хімікати, цілий широкий спектр проблем, які просто є наслідком нашої сучасної цивілізації, і їх виправлення буде практично неможливим у найближчі кілька сотень років.

Тому ми розглянемо лише те, на що середньостатистична людина може вплинути. І, на щастя, цей вплив може бути досить радикальним. Тобто ви можете відновити свій рівень тестостерону до рівня ваших предків плюс-мінус 30 відсотків. Скажімо так, зробимо таку знижку, тому що до рівня наших предків – це, звісно, дуже високий стандарт. Що ж, приступимо?

Неадекватне сучасне середовище

По-перше, усі фактори, які знижують тестостерон у сучасних чоловіків, про які я зараз говоритиму, можна умовно вмістити в одну дуже просту категорію і виразити це одним реченням: неадекватне, неадаптивне сучасне середовище. І що я маю на увазі під словом “неадаптивне середовище”? Справа в тому, що еволюція загострила нас для виживання в дуже специфічних умовах конкретного зовнішнього середовища.

Але справа в тому, що еволюція загострила нас для виживання в дуже специфічних умовах конкретного зовнішнього середовища. І сучасна людина грубо порушила ці умови. Ми сьогодні живемо в дуже дивному світі. Ми живемо в дивних будинках, їмо дивну їжу, ходимо на дивну роботу, ведемо дивний спосіб життя, робимо дивні справи тощо. І загалом це природно відображається на нашому гормональному складі.

Тому позбутися більшості речей, про які я сьогодні говоритиму, можна дуже просто – почати вести такий спосіб життя, який вели наші предки. І все. І більша частина проблем просто зникне. Але, на жаль, це дуже нереалістичний стандарт, як ви розумієте, для сучасної людини. Тому я постараюся пройтись по найбільш актуальних і найбільш контрольованих із нашого боку факторах.

Надмірна вага та зайвий жир

Перше, про що я зараз скажу, – це надмірна вага і зайвий жир. Це, мабуть, один із головних факторів зниження тестостерону у сучасних чоловіків. Чому? Тому що, по-перше, надмірна вага ароматизує тестостерон. По-друге, жир збільшує запалення в організмі, що само по собі знижує тестостерон. По-третє, ожиріння йде рука об руку з високим інсуліном, що чинить пригнічуючий вплив на тестостерон.

По-четверте, зайвий жир призводить до втрати м’язової маси, що також знижує тестостерон. І нарешті, по-п’яте, оскільки ожиріння знижує рівень ГСПГ, загальний рівень тестостерону також падає. І, звісно, я б не згадував про це, якби більше 60% сучасних людей, що живуть у СНД, не мали надмірної ваги. На жаль, це так, тому насамперед варто звернути увагу на те, скільки на вас зайвого жиру, і позбутися його.

Неадекватний спосіб життя

Друга категорія, про яку я хотів би сказати, – це дуже широко наш спосіб життя, і сюди входить цілий ряд речей, наприклад, сон. Зокрема, ми знаємо, що неадекватний режим сну порушує роботу тестостерону, причому значно порушує. Тобто, наприклад, якщо ви недосипаєте або щоразу лягаєте в різний час, це все знижує тестостерон.

Також можна сказати, що нестандартні робочі зміни чи нічні зміни точно так само порушують вироблення тестостерону. І наші предки дуже рідко жили в подібних умовах. Тобто це щось абсолютно нове, це притаманне лише сучасному світу, у якому є лампочка, яку винайшли зовсім недавно.

Те ж саме можна сказати про надмірну вагу. Надмірна вага не була такою великою проблемою для наших предків, тому що, щоб поїсти, тобі спочатку потрібно було попрацювати. Також із мого нещодавнього випуску на основному каналі ви знаєте, що, наприклад, денне світло або ранкове світло підвищує вироблення дофаміну, і, природно, це впливає на тестостерон.

Зокрема, ми знаємо, у нас є кілька досліджень, які показують, що ранкове світло підвищує вироблення лютеїнізуючого гормону, що, звісно, є прямим впливом на тестостерон. Також ми знаємо, що люди, які недосипають або порушили режим сну, коли вони дивляться на сонце, на сонячне світло вранці, з 8 до 11 ранку, у них виробляється тестостерон, причому тестостерон значно зростає, попри те, що вони недоспали.

Загалом, завдяки значній кількості досліджень можна зробити дуже простий висновок, що сучасний спосіб життя людини настільки неадекватний, що навіть сонце, просте сонце, підвищує у нього тестостерон. І це має показати вам певний стандарт, це має скласти у вас певне враження про те, в якому становищі ми зараз перебуваємо.

Недостатня фізична активність

Наступний фактор, який радикально впливає на падіння тестостерону в сучасному світі, – це, звісно, недостатня активність. Зокрема, ми знаємо з великої кількості досліджень, що тренування підвищують тестостерон, причому систематично. Наприклад, у нас є дослідження на людях, які протягом 4 тижнів займалися спортом, і у них тестостерон зріс значно – на 8-10%.

Також є дослідження, які показують, що одне лише тренування збільшує секрецію тестостерону на цілих 20% – тимчасово збільшує. Також ми знаємо, що люди, у яких у популяції вищий тестостерон, частіше рухаються, більше займаються спортом. І загалом на цю тему є досить багато досліджень, які я зараз виводжу на екран, ви можете на них подивитися і ознайомитися.

Але я вважаю, що правильна формулювання буде не те, що фізичне навантаження збільшує тестостерон, а те, що відсутність фізичного навантаження знижує тестостерон. Оскільки наш організм взагалі-то не пристосований до того, щоб не займатися фізичною активністю і жити тим способом життя, який ми сьогодні ведемо. Тому я думаю, що правильно буде сказати: відсутність фізичного навантаження знижує тестостерон.

Відсутність адекватного конкурентного середовища та стрес

Наступний фактор, який мені б хотілося згадати, – це відсутність адекватного конкурентного середовища, яке має досить стресовий характер. Зокрема, у нас є досить велика кількість досліджень, які показують, що змагання, і особливо перемога на змаганнях, різко підвищує тестостерон, і люди, які часто беруть участь у змаганнях, мають набагато вищий тестостерон.

Чому це так? Тому що тестостерон нам потрібен для боротьби, для війни, для досягнень, для битви, для амбіцій, для того, щоб рухатися вперед, для того, щоб змагатися, для того, щоб досягати. І якщо цього просто немає в середовищі, то біологічна потреба в тестостероні просто відпадає, і він падає як наслідок.

І, звісно, ми знаємо, що значною мірою цей ефект модулюється дофаміном, тобто коли людина бере участь у змаганнях чи боротьбі або просто веде дуже амбітний спосіб життя, у неї виробляється дофамін, і як наслідок потім секретується тестостерон. І загалом, якщо порівняти це із сучасним стерильним способом життя, то ми дуже швидко виявимо, що мало того, що у сучасної людини немає можливості змагатися, навіть якщо ця можливість у неї є, у неї дуже мало шансів перемагати.

І що я маю на увазі під цим? Я маю на увазі, що в сучасному глобальному світі є неймовірна кількість людей, які завжди будуть над тобою, які тобою керують. У тебе немає жодної можливості вирватися з-під цього управління. Скажіть мені, якщо наші предки жили в якомусь селі, де максимум жили тисячі людей, там не було над тобою величезної кількості чиновників і тих, хто домінує над тобою.

І більшість цих людей були тобі близькими друзями. Ти їх дуже добре знав. Це були близькі дружні стосунки. Сучасна людина ходить на роботу, де її постійно пригнічує начальник, якого вона взагалі не знає. А над цим начальником ще кілька начальників. А потім є президент, який встановлює страшні закони.

І загалом це жахливе пригнічуюче зовнішнє середовище, воно насправді надзвичайно стресове. І воно вселяє людині по суті відчуття, що вона ніби живе в рабстві. І по суті так і є, за стандартами наших предків ми живемо в рабстві.

Ну, за винятком невеликих історичних періодів, коли й наші предки також перебували в рабстві. Тим не менш, ми можемо з упевненістю сказати, що життя сучасної людини дуже схоже на рабське життя. І, природно, це чинить пригнічуючий вплив на тестостерон.

Тому що коли у сучасної людини немає можливості перемогти, опинитися нагорі ієрархії, тобто досягати якихось перемог, вона, звісно, відчуває велике пригнічення і їй стає важко. Тобто це один із факторів, який, як мені здається, надзвичайно важливий у сучасному світі, який складно, звісно, емпірично відстежити, але я припускаю, що він чинить свій вплив.

І, звісно, сюди входять багато інших речей, які абсолютно очевидні людям, які про це задумалися. Наприклад, те, що з самого дитинства нами керують жінки, і це не може не чинити страшного впливу на сучасного чоловіка. З дитячого садка ним керують жінки. Потім він приходить додому, ним керує мама, його виховує мати.

Потім він іде до школи, там його пригнічують учительки-жінки. Потім він іде до університету, знову пригнічують викладачки-жінки. Потім він приходить на роботу, там також є начальниця, яка обов’язково буде його пригнічувати. І навіть зарплату він отримує в бухгалтерії від жінок. Загалом це зовсім неадекватно для чоловіка, розумієте, так?

І це цілком можливо чинить пригнічуючий вплив на тестостерон. Загалом я все це об’єднав під таку дуже розпливчасту категорію – неадекватні конкурентні середовища і середовища, які мають дуже стресовий характер.

Сучасне харчування

І, мабуть, остання за списком, але не за важливістю категорія – це сучасне харчування.

І, мабуть, зараз я міг би прочитати вам гігантську лекцію на 15 годин про вплив сучасного харчування на тестостерон сучасних чоловіків. Справа в тому, що науки з цього питання неймовірна кількість, і ми могли б розбирати всі ці фактори ризику до посиніння. Але я скажу набагато простіше.

Найкращий спосіб знизити дієтичні фактори ризику, які будуть знижувати ваш тестостерон, – це просто харчуватися так, як харчувалися ваші предки. А це означає не їсти те, що придумали за останні 300 років. Це дуже складно, тому що 90% продуктів, які ви побачите в магазині, – це те, що придумали зовсім недавно.

Розумієте, раніше цього просто не було в раціоні наших предків. І з великої кількості літератури – можете повірити, я зараз наводжу деякі дані, напевно, на екрані – ми знаємо, що це за фактори ризику. Це трансжири, це сучасна випічка, це цукор, це неадекватна кількість споживання Омега-6 у відношенні до Омега-3, тобто рослинних олій тощо.

Якщо це все сучасне харчування, наші предки не смажили на олії, вони не їли випічку на дріжджах, вони не їли цукор тощо. Загалом, чим ближче ви зможете наблизитися до харчування ваших предків, тим краще. Це дуже простий стандарт, якому дуже легко слідувати. Але є деякі винятки, наприклад, молочні продукти.

І ніколи не плутайте з яйцями, я зараз спробую пояснити. Справа в тому, що сучасні корови дають молоко під час вагітності. Тобто протягом дев’яти місяців, поки вони виношують дитину, вони ще й можуть давати молоко, яке ми збираємо в сучасних магазинах. Але проблема в тому, що під час вагітності циркуляція жіночих гормонів у їхньому організмі в десятки разів вища.

Природно, усі ці гормони потрапляють у молоко, а потім у наш організм. І багато хто вважає, що це ніяк не впливає на наш організм, і багато хто вважає, що це ніяк не впливає на наш організм, тому що все це розкладається на мікроелементи в шлунку і ніяк не впливає. На жаль, це не так.

На цю тему є велика кількість наукової літератури, і ми знаємо, що тестостерон падає значно – на 20-25% – усього лише після одного стакана молока. Загалом це абсолютно дикі цифри, я розумію. І їх складно осмислити сучасній людині, особливо тій, яка любить молоко.

Загалом це абсолютно дикі цифри, я розумію, і їх складно осмислити сучасній людині, особливо тій, яка любить молоко. Ну, вам доведеться зробити вибір між тестостероном і молоком. І загалом, звісно, ви можете дуже сильно вихитритися і піти купити молоко, наприклад, від якоїсь сільської корови, яка не страждає від подібних проблем. Але для цього доведеться дуже постаратися.

Те ж саме можна сказати, наприклад, про олії. Справа в тому, що наші предки не їли стільки олій, скільки їмо ми. Так, у них було певне споживання олій, але не в такому радикальному обсязі, в якому ми споживаємо її сьогодні. Тобто сьогодні ми прямо літрами її п’ємо, і з великої кількості досліджень ми знаємо, що занадто велике співвідношення Омега-6 до Омега-3 призводить до падіння тестостерону.

Причому до радикального падіння тестостерону. Тому дуже широко сучасне харчування пригнічує тестостерон. Сучасний спосіб життя призводить до радикального різкого падіння тестостерону, яке призводить до погіршення стану здоров’я сучасних молодих людей і до їхнього сприйняття реальності, до їхньої амбітності.

І, на мою думку, це дуже знизить нашу здатність підтримувати сучасну цивілізацію. Тобто сучасна цивілізація створена тестостероном. Вона підтримувалася тестостероном. І вона буде зруйнована без тестостерону. Тому мені здається, що обов’язком кожного сучасного чоловіка буде подбати про свій тестостерон, щоб щонайменше зберегти сучасну цивілізацію, якщо ви вважаєте, що її варто зберегти.

Гліб. Стаття – транскрибація відео про тестостерон.

Додати нічого!

Такий шлях! Всім мир!

+ Матеріали. Сервіси. Підписка. Для квантового стрибка та виходу в космос.

Книга – Максимальна ефективність. Ключ до здорового, щасливого та продуктивного життя. А не так як зараз.

Телеграм канал – Антивірус для мозку. Ментальне здоровʼя на максималках

Телеграм канал — Ахуенні Переконання

САМИЙ ефективніший в світі тренажер для вивчення іноземних мов Words. [ 100% результат. 100% – гарантія. Перший місяць – Безкоштовно! ]

Матеріали для продажників [ в розробці ]

Матеріали з маркетингу [ в розробці ]

>> Отримати відповідь на питання, яке вас цікавить

Розробка сайтів під ключ

Підписатися в Телеграмі [ там ділюсь короткими думками, музикою та анонсами статей ]

Ютуб [ тут різними корисними відосами ]

x.com

Threads

Було корисно та цікаво – підпишись, поділись та перешли друзям!