Експеримент «Всесвіт 25» і вимирання мишачої популяції
У червні 1972 року американський етолог Джон Келхун стояв над майже порожньою кліткою для мишей. Усього сім місяців тому їхня популяція налічувала понад дві тисячі, а тепер залишилося лише 122 особини, і вони незабаром мали померти.
Миші не хворіли, у них було вдосталь їжі та води, не було зовнішніх загроз у вигляді хижаків або негоди. Єдине, чого не вистачало в їхніх ідеальних умовах утримання — і що стало причиною загибелі всієї популяції — це брак вільного простору.
Початок експерименту: Ідеальні умови
Джон Келхун вивчав проблему високої щільності населення, актуальну для середини XX століття. Попередні експерименти на щурах і мишах не обіцяли нічого доброго. У переповнених клітках гризуни ставали агресивними або млявими, не дбали про потомство, демонстрували аномальну сексуальну поведінку.
У 1968 році в лабораторії Національного інституту психічного здоров’я США для мишей обладнали квадратну клітку розміром 2,5 × 2,5 × 1,3 метра. На стінах зробили тунелі та кімнати для гніздування, а найвищу частину виготовили з гладкого металу, щоб мешканці не змогли вибратися.
Фаза А: Період адаптації
Перші 120 днів експерименту (фаза А) пішли на знайомство мишей з новим середовищем, організацію соціальної структури та народження першого потомства. Після цього настала фаза Б, у якій популяція почала збільшуватися вдвічі кожні 55 днів.
Фаза В: Пік популяції та початок проблем
Після 315-го дня експерименту, коли чисельність дорослих мишей у клітці досягла 620 особин, розмноження сповільнилося. Настала фаза В — популяція збільшувалася вдвічі приблизно за 145 днів, і її зростання продовжувало сповільнюватися.
Тварини стали надзвичайно жорстокими, у них з’явилася аномальна сексуальна поведінка. Наприклад, деякі миші ставали гіперсексуальними — вимагали сексу не в період тічки, спарювалися з особинами своєї статі. Інші взагалі не проявляли сексуальної активності. Більше того, миші обох статей втратили здатність до розмноження.
Фаза С: Соціальне руйнування та агресія
Самці, замість того, щоб шукати самку або боротися за місце в ієрархії, цілими днями компульсивно доглядали за собою. Келхун назвав їх «красенями». Самки не звертали уваги на дитинчат або навіть атакували власних малюків, молоді миші перестали вагітніти і тікали жити на верхні рівні, ховаючись від контактів.
Келхун назвав це руйнування соціальної поведінки «поведінковою клоакою». Пізніше цей термін часто використовували, щоб описати занепад у суспільстві людей.
Фаза D: Поступове вимирання
До 560-го дня у клітці мешкало вже 2 200 особин, і настала фаза D — етап поступового вимирання. На цій стадії кількість мишей почала знижуватися, і все швидше й швидше.
Мишачий рай перетворився на пекло.
Причини вимирання. Психологічний надлом і смерть духу
Відсутність природних причин смерті призвела до того, що практично всі миші досягали похилого віку в 800 днів, що порівнянно з 80 роками у людей. Перенаселеність ставила хрест на їхній реалізації. Почалися змагання за соціальні ролі зі старшими членами мишачого суспільства, і це зруйнувало нормальну поведінку всіх поколінь.
Спочатку відторгнуті самці, які не мали можливості мігрувати на нове місце, збивалися в центрі клітки. Їхні хвости були покусані, шерсть місцями вирвана. Вигнанців атакували інші миші, і вони самі нападали на інших, самок і дитинчат.
Вплив експерименту на людське суспільство
Учений назвав цей стан «смертю духу» або першою смертю, яка неминуче призведе до загибелі виду. Крім того, Келхун створив за наслідками експерименту теорію двох смертей.
«Перша смерть» — це деградація природних поведінкових патернів: відмова від участі в соціальній ієрархії, від розмноження, від захисту території та потомства. За «психологічним надломом» потенційно активної частини спільноти неминуче слідує «друга смерть» — фізичне вимирання всієї популяції.
Тут, мабуть, доречно провести паралель із ситуацією в розвинених країнах. Коли люди, маючи все, страждають від депресій, апатії, інформаційної та наркотичної залежності, ігроманії.
Сексуальна деградація
На тлі старіння населення та негативної демографії більшість розвинених країн стикаються з феноменом «сексуальної рецесії» — втратою молоддю інтересу до інтимних відносин.
Дані досліджень свідчать про те, що 23% американців у віці від 18 до 29 років протягом останнього року не мали жодного статевого контакту.
Найгірша ситуація з інстинктом розмноження у японців. У Країні сонця, що сходить, незайманими є 43% громадян, які не перебувають у шлюбі.
Звісно не можна оминути буквально пропаганду гомосексуалізму, одностатевих шлюбів, гендерної рівності, порнографії. У людей банально починає свистіти фляга. Просто від того, що ти не можеш зайти собі правильне заняття. У тебе все є. Тому ти починаєш шукати проблеми. Або тобі просто на все посрати.
Спочатку ламається мозок, вмирає дух. Або бажання до життя. Тебе нічого не збуджує. У тебе ні на що не стоїть. Ти нічого не хочеш. Тут починає помирати тіло.
На додачу, рекомендую подивитись ще одну красиву ілюстрацію цієї теорії в фільмі Матриця. І чому були знищені перші шість версій матриці.
І ще останнім часом мені подобається відповідь на питання, навіщо Бог придумав диявола? Для того щоб підштовхнути людину до розвитку. Бо якщо у тебе немає потреб та бажань, то і розвиток зупиняється. І перше випробування Адама – це вибір. Вкусити яблуко чи ні? Далі ви цю історію знаєте).
Такий шлях! Всім мир!
#475
+ Матеріали. Сервіси. Підписка. Для квантового стрибка та виходу в космос.
Книга – Максимальна ефективність. Ключ до здорового, щасливого та продуктивного життя. А не так як зараз.
Телеграм канал – Антивірус для мозку. Ментальне здоровʼя на максималках
Телеграм канал — Ахуенні Переконання
САМИЙ ефективніший в світі тренажер для вивчення іноземних мов Words. [ 100% результат. 100% – гарантія. Перший місяць – Безкоштовно! ]
Матеріали для продажників [ в розробці ]
Матеріали з маркетингу [ в розробці ]
>> Отримати відповідь на питання, яке вас цікавить
Підписатися в Телеграмі [ там ділюсь короткими думками, музикою та анонсами статей ] , Ютуб [ тут різними корисними відосами ] та x.com
Було корисно та цікаво – підпишись, поділись та перешли друзям!