Повертається один з найгірших монстрів людської історії. Юваль Ной Гарарі

Що показала війна в Україні

Мені здається, що ця війна наразі є найважливішим конфліктом, що відбувається у світі. Можливо, це закінчення Холодної війни. Тому що вона ставить під сумнів всі ці базові, засадничі цінності і норми світопорядку, світового ладу. Це ситуація, як у школі, коли є якийсь хуліган, який тероризує всю школу, а всі решта стоять і дивляться, чи цей хуліган зможе перемогти у протистоянні з нормальними, хорошими учнями.

І так само відбувається по всьому світі. Якщо дозволять Путіну перемогти, то ми побачимо більше «путіних» у Південній Америці, в Азії і так далі. Якщо ж з іншого боку, цього хулігана зупинять і покарають, то тоді стане зрозуміло, що ви не можете бути гопником, ви не можете бути цим буллером, ви будете покладатися на правила. І в цьому і полягає ідея демократії, миру, міжнародного права і світового порядку.

Тому що те, що ми бачимо в цій війні в Україні – зараз повертається один з найгірших монстрів людської історії. Ми думали, що ми його назавжди поховали, а це імперіалізм, і він постає знову. І в людській історії основною передумовою життя для всіх людських особин на землі було те, що в будь-який момент сусіди можуть вторгнутися на територію іншої країни, вбивати там населення, загарбувати і підкорювати собі цілі країни. Такою була ситуація у всій людській історії і, власне, в цьому полягає значення терміну імперіалізм.

Але за останні декілька поколінь це стало табу в міжнародній системі. Існують конфлікти, існують війни, але ця ідея, що ви можете просто захопити іншу країну знічев’я, тому що ви просто собі сильніший, — то це стало табу для всіх нормальних країн. І це табу діяло дуже ефективно, дієво, настільки, що багато країн забули взагалі, що таке імперіалізм. І вони почали говорити про культурний імперіалізм, про економічний імперіалізм, і забули абсолютно про справжній сенс цього терміну, який постав ще з Римської імперії, з Монгольської імперії і до Російської імперії. І тепер Путін повертає цей наратив у світі.

Говорили про вторгнення США в Ірак — і це було, звісно, величезною помилкою і, я вважаю, кримінальним злочином. Але ніколи не йшлося, навіть у самих яструбів в адміністрації Буша, навіть ніхто і не думав про те, щоб анексувати Іран, захопити їхні нафтові родовища або зробити Іран колонією Сполучених Штатів. А російська навала на Україну показує, що кожну область, яку захоплює російська армія, потім анексує російська держава. Це, власне, старий імперіалізм. І якщо їх не зупинити в Україні, то цей імперіалізм пошириться по всьому світу.

Одним основним наслідком буде те, що кожна країна в світі почуватиметься, що гроші відвертаються від системи охорони здоров’я, освіти, і мають вони йти на гармати, на ракети в Європі, в Америці, в усьому світі. Коли ми говоримо, що ми відмовилися спочатку від імперіалізму і досягли відносної стабільності ліберального світопорядку за останні десятиліття, то ми думали про свої державні бюджети, і статистика відображала зростання або стагнацію, і в основному люди робили розрахунки в цій галузі.

У них були державні бюджети — і якщо подивитися на історію розвитку державних бюджетів за тисячі років людської історії, то ми побачимо, що на всіх етапах від стародавнього світу аж до ХХ століття військова частина цього бюджету становила зазвичай 50% державних бюджетів в цілому або в середньому. У Римській імперії, в Монгольському царстві, в Російській імперії 50% бюджету завжди йшло на військові цілі, на виплати зарплат військовим для закупівлі зброї і боєприпасів.

Останні пів століття в середньому уряди витрачали на воєнні видатки максимум 6% своїх національних бюджетів — всі країни, я не говорю зараз лише про держави Європейського Союзу. Навіть якщо подивитися на Корею, на Ізраїль, навіть на Сполучені Штати — 6% бюджету. [Можемо] співставити це з тими бюджетами, які вже тепер, у ХХІ столітті, вперше почали збільшувати свою військову частину аж до 10%.

Сьогодні менше витрачається на охорону здоров’я, ніж на військові цілі. Раніше навпаки це було найвеличнішим досягненням, яке можна порівняти з винаходженням вакцин і боротьбою з смертельним захворюванням. І це насправді величезне досягнення, яке вражає і стосується людей в цілому світі. І зараз воно під загрозою, бо якщо Путін виграє, окрім Росії ніхто насправді цього не сприйме.

Військовий бюджет Росії залишається таємницею, але я бачив дані, що це приблизно 6−10%, а, можливо, і більше, бо потрібно дуже багато грошей, щоб в такій війні перемогти. І в Східній Європі, і в інших місцях може виникнути така ситуація, коли є країна, що вважає себе могутньою, і вона нападає, вторгається в слабшу країну для того, щоб її підкорити. То я гадаю, що і в Латинській Америці, і в Азії люди дійдуть до висновку, що єдиний спосіб захиститися — це нарощувати військову потугу. А це означає, що гроші будуть забирати від медсестер і лікарів, а також зі шкіл і так далі, для того, щоб заплатити за ракети і заплатити солдатам. Оригінал.

Юваль Ной Гарарі

Дуже влучно про ситуацію від Харарі. Як завжи. Але я б додав, що як би не закінчилась ця війна, світ вже змінився. Холодна війна вже почалась. Друга холодна війна. Всі побачили, що міжнародні інститути не працюють. Не то що, так як треба. Взагалі ніяк.

Вас ніхто не захистить. Крім вас самих.

І що теж треба визнати – лікувати ваші болячки, стане ще важче. І ніхто крім вас та за вас це не зробить. Бути здоровим – це ваша задача. А якщо і вас будуть лікувати, коштувати це буде кінських грошей.

Світ починає кластеризацію. Епоха глобалізму та старих правил вмирає. Мордор демонтує стару систему. Ми звісно віримо, що це його остаточно розвалить. Але на це можуть піти роки. Совок протягнув 70 років. Остання імперія теж розпадеться, але це може зайняти 10-20 років.

P.S. Девід Леммі на засіданні Радбезу ООН: Росія намагається повернути нас у світ минулого. Світ імперіалізму. Ми не можемо допустити цього. Боротьба України має значення для всіх нас

Такий шлях! Всім мир!

#489

Корисні матеріали, сервіси та підписка

Телеграм канал – Інформаційна безпека мозку для ментального здоровʼя

Телеграм канал — Переконання та стратегії для росту, щастя, успіху

Тренажер для вивчення іноземних мов Words

Матеріали для продажників [ в розробці ]

Матеріали з маркетингу [ в розробці ]

>> Отримати відповідь на питання, яке вас цікавить

Розробка сайтів під ключ

Підписатися в Телеграмі [ там ділюсь короткими думками, музикою та анонсами статей ] , Ютуб [ тут різними корисними відосами ] та x.com

Було корисно та цікаво – підпишись, поділись та перешли друзям!