Чому більше інформації – не завжди краще. Наукових відкриттів і технологічних інновацій з роками стає все менше, хоча загальний обсяг знань зростає.

Штучний хлорофіл, який врятує планету від парникових газів, революційні ліки від раку і вірусів, нові двигуни для космічних апаратів, які доставлять людей на Марс,— усе це людство може вже не отримати. Прориви в науці трапляються все рідше, з’ясували дослідники. Чому?

У 2023 році в дослідженні, проведеному вченими з кількох американських університетів на основі даних 45 мільйонів наукових статей за період 1945–2010 років і 3,9 мільйона американських патентів за 1976–2010 роки, було зроблено невтішний висновок: наукових відкриттів і технологічних інновацій з роками стає все менше, хоча загальний обсяг знань зростає.

Як зазначив у коментарі AFP провідний автор дослідження Майкл Парк, який нині вивчає організаційну поведінку у французькій бізнес-школі INSEAD, попередні дослідження такого роду виявляли уповільнення науки в окремих дисциплінах, а йому з колегами вдалося показати, що тренд наявний у всіх основних галузях науки і технологій.

Найбільше зниження кількості проривних досліджень зафіксовано у фундаментальних дисциплінах — фізиці та хімії, без розвитку яких важко уявити появу справді нових технологій. У сфері патентів простежується та сама тенденція — проривних технологій реєструють усе менше.

І це свідчить, що щось дивне сталося з самими дослідниками, а не з галузями їхніх досліджень.

На думку авторів публікації в Nature, уповільнення науки може пояснюватися тим, що через накопичення величезного обсягу знань у кожній галузі дослідник спершу має витратити багато часу на його засвоєння, а це залишає дедалі менше часу на те, щоб відкривати щось нове. Доводиться зосереджуватись на окремих фрагментах загальної картини, а це заважає використовувати ширший погляд, що необхідно для нових відкриттів.

Авторам вдалося підтвердити цю тенденцію — чим далі, тим сильніше скорочується різноманіття попередніх робіт, які цитують науковці. Вони дедалі частіше цитують старі знайомі праці, не встигаючи читати нові. Виходить, що хоча загальний обсяг знань зростає, сучасні дослідники користуються лише невеликою його частиною через величезну кількість нової інформації. Результат той самий — свіжі публікації здебільшого підкріплюють наявні знання, а не здійснюють прорив у науці. Показово, що вчені все частіше цитують і власні роботи, що також не віщує відкриттів.

Парк називає ще одну причину ситуації — організаційну. В академічному середовищі зростає тиск на науковців, який змушує їх безперервно публікувати все нові й нові статті, адже від цього залежить становище і оцінка науковця. За спостереженням співробітника Французького національного центру наукових досліджень, історика і експерта в галузі соціології науки Жерома Ламі, чию думку наводить AFP, задля збільшення кількості публікацій вчені почали публікувати свої статті частинами.

>> Я вже якось писав, що чим більше ти шукаєш інформації, тим важче тобі приймати рішення. У яких ситуаціях більше інформації не наближає вас до правильного рішення? Але про наукові відкриття я чую вперше.

Але, звісно, це дуже велика проблема. Бо чим більше ми споживаємо інформації, тим автоматично менше дій ми робимо. Інформаційна залежність — це одна з головних залежностей сучасної людини.

Просто проведіть простий експеримент: згадайте, що ви робили в цей день два тижні тому. А що сталось у вашому житті за останні два тижні? Ви будете здивовані.

Як кажуть, новини живуть у сучасному світі один, максимум два дні. Тому що наш мозок банально перевантажений. Він просто не створений під такий обʼєм вхідної інформації.

Тому вміння тримати фокус на своїх справах — це ключовий навик сучасної людини.

Такий шлях! Всім мир!

+ Матеріали. Сервіси. Підписка. Для квантового стрибка та виходу в космос.

Книга – Максимальна ефективність. Ключ до здорового, щасливого та продуктивного життя. А не так як зараз.

Телеграм канал – Антивірус для мозку. Ментальне здоровʼя на максималках

Телеграм канал — Ахуенні Переконання

САМИЙ ефективніший в світі тренажер для вивчення іноземних мов Words. [ 100% результат. 100% – гарантія. Перший місяць – Безкоштовно! ]

Матеріали для продажників [ в розробці ]

Матеріали з маркетингу [ в розробці ]

>> Отримати відповідь на питання, яке вас цікавить

Розробка сайтів під ключ

Підписатися в Телеграмі [ там ділюсь короткими думками, музикою та анонсами статей ]

Ютуб [ тут різними корисними відосами ]

x.com

Threads

Було корисно та цікаво – підпишись, поділись та перешли друзям!